Opublikowany przez: Kasia P. 2016-06-15 10:37:03
Autor zdjęcia/źródło: Okres połogu po porodzie @ pixabay. com
Jak długo trwa okres połogu po porodzie, czy metoda porodu ma tutaj znaczenie?
Połogiem nazywamy okres bezpośrednio po porodzie (siłami natury czy zakończony cięciem cesarskim). Tradycyjnie trwa on 6 tygodni, bo tyle czasu potrzebuje organizm na regenerację sił i powrotu do stanu poprzedniego i wtedy wystąpiła by ponownie miesiączka gdyby kobieta nie karmiła piersią. Jak wiemy przebiega on i trwa u każdej kobiety inaczej. Organy ciała bezpośrednio związane z ciążą i porodem to cały narząd rodny, macica, pochwa i krocze a w przypadku cięcia cesarskiego powłoki brzuszne i blizna macicy. Układ moczowy oraz piersi. O każdy z tych układów trzeba pytać w czasie pierwszej wizyty kontrolnej 6 tygodni po porodzie. Każdy z tych układów może dać powikłania wymagające interwencji. Musimy pamiętać, że okres połogu to nie tylko strona fizyczna ciała ale również zmiany psychiczne i emocjonalne kobiety i o nie też musimy pytać lekarza.
Metoda zakończenia porodu ma ogromny wpływ na przebieg połogu, inaczej wygląda on po samoistnym porodzie siłami natury, a inaczej po interwencji instrumentalnej, kleszczami czy próżnociągiem (VACUM) a jeszcze inaczej po cieciu cesarskim klasycznym( macica przecięta jest wzdłuż) a inaczej przy cięciu w dolnym odcinku ( macica przecięta jest w poprzek w dolnym odcinku).
Jakie dolegliwości możemy odczuwać podczas połogu?
W okresie połogu mogą wystąpić dolegliwości każdego z wyżej wymienionych organów.
Są to najczęściej nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych o różnym przebiegu i nasileniu, temperatura mogąca być stanem zapalnym dróg rodnych, układu moczowego, piersi czy też rany po interwencji chirurgicznej, a nawet układu żylnego (zapalenie żył powierzchownych czy głębokich – zakrzepica).
Tuż po porodzie mogą wystąpić też objawy natury psychicznej i emocjonalnej ze słynną już depresją poporodową.
Częste są różne objawy nerwicowe jak: lęki, natręctwo myśli i obawy, bezsenność, a nawet objawy psychiatryczne wymagające specjalistycznego leczenia. Są one skutkiem wstrząsu hormonalnego związanego z zakończeniem ciąży.
Jak sobie radzić i łagodzić te dolegliwości?
Pomoc w rozwiązywaniu tych problemów można uzyskać od położnej, lekarza, szczególnie opiekującego się ciążą oraz innych specjalistów w zależności od choroby.
Trzeba pamiętać o nieocenionej pomocy najbliższej rodziny, męża, matki czy przyjaciółki.
Pierwsza kontrolna wizyta po porodzie jest doskonałą okazją by porozmawiać o antykoncepcji i jej metodach czy też o przyszłych planowanych ciążach.
Kiedy można zajść w kolejną ciążę?
Powinniśmy podjąć też temat współżycia. Jest na ten temat tyle mitologii, niedopowiedzeń a nawet wstydu. Panuje powszechna opinia, że nie zachodzi się w ciąże w czasie karmienia piersią. Faktem jest, że nie zachodzi się w ciąże tylko w pierwszym krótkim okresie po porodzie i przy pełnym całkowitym karmieniu piersią.
Im dłuższy okres karmienia tym coraz częściej następuje nieprzewidziana owulacja i możliwość zajścia w ciążę.
Młode pokolenie nie wie, że nasze babki czy prababki przez lata po pierwszym porodzie nie widziały miesiączek, bo ciągle zachodziły w ciążę w czasie karmienia kolejnego dziecka. O nowej ciąży dowiadywały się gdy była ona już widoczna a termin porodu ustalany był po wielkości macicy a nie po dacie ostatniej miesiączki ponieważ jej nie było. Proszę sobie wyobrazić jak długo to mogło trwać gdy rodziło się wtedy bardzo dużo dzieci. Nowoczesne badania diagnostyczne szczególnie badanie USG są bardzo precyzyjnym środkiem diagnostycznym kolejnej ciąży i określeniem wielkości ciąży i daty porodu dokładniejszym niż data ostatniej miesiączki bo cykle są różne i różna jest data owulacji.
Centrum Medyczne VERITAMED, Warszawa
lek. Andrzej Wincewicz
Ginekolog Endokrynolog. Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalista II stopnia z zakresu ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii. Przez 23 lata zdobywał doświadczenie w szpitalach w Wielkiej Brytanii m.in. St. Mary’s Hospital, West London Hospital, The London Hospital, St. Stephen’s Hospital oraz Klinice Leczenia Niepłodności Małżeńskiej dr Mason (Dr Mason’s Infertility Clinic).Uczestnik licznych kursów, szkoleń, badań naukowych, praktyk oraz kongresów medycznych. Wykładowca w szkole pielęgniarek i położnych z zakresu ginekologii i położnictwa
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.06.22 17:20
bardzo wazne !
Stokrotka 2016.06.20 20:20
Dla mnie to był bardzo trudny czas.. ciągłe zmęczenia, brak snu, płacz dziecka.. ale przetrwaliśmy wszystko
gocha2323 2016.06.20 14:25
równe 6 tygodni po porodze krwawiłam! a po 6 miesiącach dostaałam okres!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.